Проект "ФИЗИКА ЗА ВСЕКИ"


16-то онлайн Национално “Астропарти Байкал” 2020

Първото виртуално 16-то Национално “Астропарти Байкал”, проведено в онлайн среда на тема: "Дигитални ресурси в помощ на дистанционното обучение по физика и астрономия" се състоя на 30 май 2020 г. чрез платформата zoom. Проявата е под патронажа на Министъра на образованието и науката и кмета на община Долна Митрополия, г-жа Поля Цоновска. Включено е за 11-ти път в Националният календар за изяви по интереси на децата и учениците на Министерство на образованието и науката за учебната 2019/2020 г.

Партньори: Съюз на астрономите в България, Съюз на физиците в България, Катедра Астрономия, Физически факултет на Софийския университет, Институт за космически изследвания и технологии-БАН, секция "Дистанционни изследвания и Гео информационни системи (ГИС)", Астрономическа асоциация – София (ААС), НАОП “Николай Коперник”, гр. Варна.

Международни партньори: Международен астрономически съюз /IAU/-офис на астрономия за развитие, Европейска асоциация за астрономическо образование (ЕААЕ), GTTP – Galileo Teachers Training Program, , Европейска училищна мрежа EUN (European School Net)-SCIENTIX, UNAWE – UNIVERSE AWARENESS (Информираност за Вселената), SPACE AWARENESS (Информираност за Космоса) и SPACE EU.

Присъстваха над 107 учители по физика и астрономия и Човекът и природата от цялата страна и над 60 ученика, както и гости от Република Северна Македония, Никола Делевски от гимназията в Струмица и ученици. Откриването започна с кратък анонс/презентация – 16 години “Астропарти Байкал” и поздравителни адреси от името на г-жа Албена Тотева, началник РУО Плевен, поднесен от ст.експерт ПНЕ г-жа Яна Личева и от името на кмета на община Долна Митрополия, г-жа Поля Цоновска. Участниците в Астропартито бяха поздравени с виртуален музикален поздрав от брега на река Дунав от малкият изпълнител на народни песни Георги Дамянов от читалището в с. Байкал.

Вдъхновяваща и интересна бе лекцията "Звездите в края на живота си" на Никола Каравасилев, гост-лектор, учител в Izzi science for kids и ПЧМГ и ръководител на Националният отбор по астрономия и астрофизика. Участниците бяха впечатлени, че звездите са различни и ние можем да видим само 6500 с невъоръжено око и какво се случва с тях в Главната последователност. Накрая разбрахме, че нищо във Вселената не е вечно - звездите умират по най-различен начин, но те умират, за да се родят други!

Следващата онлайн сесия бе “Астроработилница” – специално за учениците, на която бяха запознати от Иво Джокин с древни астрономически уреди от музея на науката и техниката в Истанбул, как да си направят модели на “Обикновен квадрант” от картон и сламка, както и дигитален такъв със собствените си смартфони, модел на Галилеевите спътници на Юпитер от стиропорени топки.

Демонстрирани бяха приложения за виртуална и добавена реалност, как да наблюдаваме природата и как да си направим 3D очила, светещи съзвездия и ресурси за деца със зрителни увреждания.

На традиционната за Астропарти Байкал Кръгла маса “От учители за учители” гост – лектори, учители представиха своят опит: Свежина Димитрова представи основните цели на CERN и възможности за участие на българските учители в образователните програми, Цеца Цолова от МГ гр. Ботевград учебни онлайн ресурси в SCIENTIX, Катя Трифонова, учител в СУ “Стоян Заимов”, гр. Плевен сподели своят опит в дистанционното обучение и интердисциплинарен подход с биологията. Никола Каравасилев представи Националният фестивал “Наука на сцената”, различни опити на своите ученици във фестивала и предстоящият фестивал през 2021 г в Севлиево. Домакина на 16-то онлайн Астропарти Байкал, Иво Джокин завърши с презентация за използване на различни онлайн ресурси, дистанционни телескопи и мобилни приложения за работа с ученици.

Вечерната сесия “Класна стая под звездите” стартира в 21,30 ч., с увлекателната лекция на гл.ас.д-р Ева Божурова, НАОП “Н.Коперник”, Варна за началото и развитието на ракетните технологии, начина на работа с виртуалният планетариум Stellarium, а доц. д-р Лъчезар Филчев от ИКИТ към БАН представи образователният проект “Иновативна лаборатория за изучаване на природните бедствия и екологични катастрофи от Космоса Е#КОС_ЛАБ” на НП "Образование с наука".

Очакван интерес предизвика “Наблюдателната онлайн сесия” с дистанционен телескоп на обсерватория IRIDA в рамките на НАО Рожен. Велимир Попов, докторант в Шуменски университет “Еп. Константин Преславски” разказа как работи обсерваторията, като демонстрира дистанционното управление на телескопа и колекция от астро фотографии. За съжаление поради лошото време на Рожен не се проведе директно наблюдение, но Астропарти Байкал продължава и през м.юни, когато ще бъде организирана специална онлайн наблюдателна сесия за ученици и учители с дистанционният телескоп на обсерваторията IRIDA.

Участниците имаха възможността да наблюдават онлайн “на живо” и изстрелването на ракетата Фалкън-9 с космическият кораб Дракон на частната компания SpaceX.

Накрая всички участници си пожелаха да се срещнат отново през 2021 г на живо на красивият бряг на река Дунав при село Байкал, община Долна Митрополия.


















Copyright® UPB, Sofia 2014
Webmaster: Viktor Gushterov