Последващо събитие на Международния фестивал „НАУКА НА СЦЕНАТА – 2019“ Кашкайш (Cascais), Португалия
1 - 2 февруари 2020 г. СУ „Васил Левски“ – Севлиево

На 1 и 2 февруари в Севлиево се проведе последващо събитие на Международния фестивал „Наука на сцената – 2019“, организирано от Съюза на физиците в България и СУ „Васил Левски“, Севлиево. Събитието премина под надслов „От учители за учители“ и „Физика за всеки“. Домакините от СУ „В. Левски“ бяха представили визуално резултати от дейността на учители по темата на форума. Пред участниците – учители по природни науки от различни краища на страната ни, науката бе представена чрез атрактивни експерименти и лекции.

Форумът беше открит от проф. Ана Георгиева, зам.-председател на СФБ и председател на Националния организационен комитет на фестивала „Наука на сцената“.

Учителят от Италия Федерико Андреолети (Federico Andreoletti) представи работилница, в която демонстрира различни физични явления, чрез забавни експерименти с вода, като част от проекта му „Отвъд водата“, представен на Международния фестивал „Наука на сцената – 2019“ в Португалия. Особен интерес за участниците предизвикаха два от тях – почистване на петна от нефт и образуване на голям сапунен мехур. И двата експеримента могат да се представят пред деца, неизучаващи физика, а обяснението им се базира на явлението поляризация на светлината от тънка пластинка. Особено полезна беше осигурената възможност всеки участник да възпроизведе показаните експерименти.

Интерес за участниците беше и представеният от Никола Каравасилев – учител в Софийската математическа гимназия и Частно начално училище (Izzi Science for Kids), мащабен проект „FRONTIERS“, представляващ международна образователна платформа, целяща научните открития, включително тези на нобеловите лауреати, да влезнат в класната стая и да достигнат до учениците. Платформата дава възможност на всеки учител да публикува свои материали по темата.

Проф. Иван Лалов изнесе лекция на тема „Светът на физиката“, в която изложи педагогически подходи, с които преподаватели по физика могат да повишат интереса на ученици и студенти към предмета, разкривайки връзките на физиката с реалния живот и широките хоризонти на съвременната наука.

По време на форума бяха представени предстоящи събития, организирани от СФБ.

• Списание „Светът на физиката“, 4-ти брой, от което беше раздадено на част от участниците във форума (проф. Ана Георгиева).
  • 48-ата Национална конференция на обучението по физика и Младежката научна сесия, провеждана по време на конференцията (Пенка Лазарова).
  • Представяне на положителни практики по проекта „Физика за всеки“ (Милка Джиджова).
Всички участници си тръгнаха от форума обогатени с нови знания, умения и приятелства, заредени с енергия и готовност да продължат работата си за популяризиране на физиката.